This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Tottori - Gilded
- Kravet Couture
- Izu
SKU
4617.16.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9.4 in (23.88 cm) |
| Horizontal Repeat | 9.4 in (23.88 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Izu |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Notes | For Drapery Use Only. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 94%, Zari - 6% |
| Pattern | Metallic, Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | X-Vacuum Or Brush Only |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items