This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Ethereal Beauty - Spa
- Kravet Design
- Candice Olson
SKU
5005.15.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 10 in (25.4 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.8 in (32.51 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Candice Olson |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Softened |
| Notes | For Drapery And Decorative Use |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 17 - 18 Weeks |
| Composition | Viscose - 36%, Polyester - 34%, Spun Viscose - 30% |
| Pattern | Modern |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items