This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Forms Weave - Sandstone
- Donghia
- Sedona Weaves
SKU
6022152.16.0
In stock
Donghia's iconic "Formations" pattern is reimagined as an upholstery-weight jacquard. Thick boucle yarn works with a linen-blend ground for the ultimate in rustic sophistication. Special finishing makes it super soft.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 55.75 in (141.61 cm) |
| Horizontal Repeat | 53.5 in (135.89 cm) |
| Brand | Donghia |
| Collection | Sedona Weaves |
| Type | Boucle |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 26 - 27 Weeks |
| Composition | Acrylic - 33%, Wool - 24%, Linen - 22%, Cotton - 9%, Polyester - 5%, Bamboo - 4%, Polyamide - 3% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Geometric |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items