This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Peony Imperiale - Linen
- Brunschwig & Fils
- Le Jardin Chinois
SKU
8012118.16.0 - Discontinued
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 41.75 in (106.05 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Le Jardin Chinois |
| Type | Texture |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 10 - 11 Weeks |
| Composition | Viscose - 88%, Linen - 12% |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 3,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items