This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Horseshoe Bay - Red/Blue
- Brunschwig & Fils
- Les Tropiques
SKU
8015107.195.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26.31 in (66.83 cm) |
| Horizontal Repeat | 52 in (132.08 cm) |
| Brand | Brunschwig & Fils |
| Collection | Les Tropiques |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Thailand |
| Notes | Same Pattern As 8015108 |
| Railroaded | No |
| Composition | Viscose - 53%, Silk - 47% |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 9,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Tropical |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items