This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Agati - Spring
- Kravet Design
- Echo Design
SKU
AGATI.315.0 - Limited Stock
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 23.5 in (59.69 cm) |
| Horizontal Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Echo Design |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Preshrunk |
| Railroaded | No |
| Composition | Linen - 58%, Cotton - 42% |
| Furniture Grade | 74 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 8,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Paisley |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items