This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Courtyard - Multi
- Kravet Couture
- Andrew Martin
- The Secret Garden
SKU
AM100403.912.0
In stock
| Width | 52.75 in (133.99 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 51.75 in (131.45 cm) |
| Horizontal Repeat | 52.25 in (132.72 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Andrew Martin |
| Collection | The Secret Garden |
| Type | Print, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Front: Cotton - 100%; Back: Cotton - 83%, Polyester - 17% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 100,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Geometric |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items