This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Courtyard - Multi Outdoor
- Kravet Couture
- Andrew Martin
- The Secret Garden Indoor Outdoor
SKU
AM100404.73.0
In stock
| Width | 52.28 in (132.79 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 51.73 in (131.39 cm) |
| Horizontal Repeat | 47.24 in (119.99 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Designer | Andrew Martin |
| Collection | The Secret Garden Indoor Outdoor |
| Type | Indoor / Outdoor, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Polyester - 100% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Sustainability | Ecofast Print Technology |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 35,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral, Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability, Indoor/Outdoor |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items