This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - Amari-86
- Kravet Design
SKU
AMARI.86.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 23.6 in (59.94 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 41 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 31,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Global, Stripes |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
