This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Barbonne - Spice
- G P & J Baker
- Artisan II
SKU
BF10790.1.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 22 in (55.88 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | G P & J Baker |
| Collection | Artisan II |
| Type | Embroidery, Weave |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 8 - 9 Weeks |
| Composition | Acrylic - 38%, Linen - 37%, Cotton - 25% |
| Pattern | Botanical & Floral, Jacobeans |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items