This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Durbar - Aqua
- G P & J Baker
- Caspian
SKU
BF10941.1.0
In stock
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 30 in (76.2 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | G P & J Baker |
| Collection | Caspian |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Notes | Decorative Upholstery Only;100% Linen (Polyester Embroidery Threads) |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 20 - 21 Weeks |
| Composition | Cotton - 68%, Polyester - 32% |
| Furniture Grade | 64 |
| End Use | Multipurpose |
|---|---|
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items