This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Candolim - Marine
- Kravet Couture
- Atelier Prints & Weaves
SKU
CANDOLIM.51.0
In stock
Candolim is a testament to a time-honored tradition of Shibori dyeing with its large scale diamond pattern. Meticulously printed on a linen and cotton blended cloth, this print is available in multiple colorways, encapsulating the essence of leisure and relaxation.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 24 in (60.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Atelier Prints & Weaves |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 19 - 20 Weeks |
| Composition | Linen - 49%, Cotton - 38%, Nylon - 13% |
| Furniture Grade | 37 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Global |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items