This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Gamal - Dark Navy/Oyster
- Caroline Cecil Textiles
- Origins
SKU
CCF-2311.1650.0
In stock
Translating to handsome and beautiful, GAMAL is a perfect balance of bold and soft. The motif, inspired by an Egyptian amulet said to protect and heal, is printed on a textural base with an earthy color palette for a great blend of elegant but relaxed, statement-making but easy to work with.
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 8.25 in (20.96 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Caroline Cecil Textiles |
| Collection | Origins |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 6 - 7 Weeks |
| Composition | Linen - 55%, Cotton - 45% |
| Furniture Grade | 29 |
| Pattern | Dots, Stripes |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
Certification Letters
Similar Items