This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Promenade - Natural
- Donghia
SKU
DG-10161.010.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
Promenade is a figurative burnout sheer. Storied silhouettes float across the surface offering a fanciful story and timeless play of light and texture.
| Width | 57 in (144.78 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 39.4 in (100.08 cm) |
| Horizontal Repeat | 57 in (144.78 cm) |
| Brand | Donghia |
| Country of Manufacture | Made In Switzerland |
| Railroaded | No |
| Composition | Cupro - 54%, Polyester - 37%, Linen - 9% |
| Pattern | Novelty |
|---|---|
| End Use | Drapery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items