This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Cascade Velvet - Leaf Green
- Cole & Son
- The Gardens Vol II
SKU
F121/3016.CS.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
| Width | 52.7 in (133.86 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 39.3 in (99.82 cm) |
| Horizontal Repeat | 52.7 in (133.86 cm) |
| Brand | Cole & Son |
| Collection | The Gardens Vol II |
| Type | Print, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Cotton - 66%, Viscose - 31%, Polyester - 3% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items