This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Elgar Check - Aubergine
- Mulberry
- Heirloom
SKU
FD668.Y103.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3 in (7.62 cm) |
| Horizontal Repeat | 3 in (7.62 cm) |
| Brand | Mulberry |
| Collection | Heirloom |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| Composition | Viscose - 60%, Cotton - 30%, Polyester - 10% |
| Furniture Grade | 42 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items