This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Constantine Linen - Sage/Gold
- Mulberry
SKU
FD689.S118.0
In stock
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 29 in (73.66 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | Mulberry |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Linen - 58%, Viscose - 42% |
| End Use | Drapery |
|---|---|
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items