This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
***Bf10567 - 1
- G P & J Baker
- Langdale
SKU
FD727.Y101.0 - Discontinued
In stock
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 15 in (38.1 cm) |
| Horizontal Repeat | 12 in (30.48 cm) |
| Brand | G P & J Baker |
| Collection | Langdale |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 18 - 19 Weeks |
| Composition | Linen - 56%, Viscose - 44% |
| Furniture Grade | 48 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 12,000 Cycles |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items