This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Serrano - Rosa/Marino
- Gaston Y Daniela
- Madrid
SKU
GDT5196.003.0 - Discontinued
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 20.5 in (52.07 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.9 in (35.31 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Madrid |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 78%, Polyester - 22% |
| Furniture Grade | 38 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 15,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Ikat/Southwest/Kilims |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items