This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Sereno Stripe - Malt/Onyx
- Lee Jofa Modern
- Kelly Wearstler
- IV
SKU
GWF-3732.168.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
Sereno Stripes is an existing favorite reimagined in a new palette of richly hued colorways, showcasing its signature banded geometry in a plush velvet construction. The updated tones brings fresh dimension to this bold yet relaxed design.
| Width | 50.75 in (128.91 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.5 in (34.29 cm) |
| Brand | Lee Jofa Modern |
| Designer | Kelly Wearstler |
| Collection | IV |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Sheared, Steamed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 24 - 25 Weeks |
| Composition | Cotton - 92%, Polyester - 8% |
| Furniture Grade | 89 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 40,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Stripes |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items