This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Lucentum - 001
- Gaston Y Daniela
- Lorenzo Castillo IX Hesperia
SKU
LCT1129.001.0
In stock
| Width | 53.94 in (137.01 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 22.05 in (56.01 cm) |
| Horizontal Repeat | 12.8 in (32.51 cm) |
| Brand | Gaston Y Daniela |
| Collection | Lorenzo Castillo IX Hesperia |
| Type | Print, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 - 2 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Viscose - 50%, Cotton - 25%, Polyester - 25% |
| Furniture Grade | 89 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 15,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Abstract, Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items