This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Modform - Festival
- Kravet Design
SKU
MODFORM.835.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Type | |
| Country of Manufacture | Printed In USA on imported greige |
| Finish | Kravet Soil & Stain Release Finish, Sanforized |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 7 - 8 Weeks |
| Composition | Linen - 100% |
| Furniture Grade | 18 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 15,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items
