This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Over Under - Coast
- Kravet Basics
- Jeffrey Alan Marks
- Waterside
SKU
OVER UNDER.516.0 - Discontinued
In stock
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Horizontal Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Designer | Jeffrey Alan Marks |
| Collection | Waterside |
| Type | Embroidery, Print |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 23 - 24 Weeks |
| Composition | Viscose - 31%, Cotton - 23%, Linen - 23%, Polyester - 23% |
| Furniture Grade | 32 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 12,000 Cycles |
|---|---|
| Abrasion Test 2 | Martindale - 18,000 Cycles |
| Pattern | Geometric |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items