This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Forms Vinyl - Black
- Donghia
SKU
P6021126.8.0
In stock
This item is sold in increments of 1.000
Minimum Order Quantity: 3
Donghia's iconic and large-scale "Formations" print is reimagined as vinyl wallcovering. Matte and shine work together to reveal the pattern's engaging abstract shapes. Type II, Class A vinyl.
| Brand | Donghia |
|---|---|
| Type | Print, Vinyl/Faux Leather |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| General Delivery If Not In Stock | 3 - 4 Wks if Stock at Mill |
| Finish | Non Woven Polyester Backed |
| Railroaded | No |
| Composition | Front: Vinyl - 100%; Back: Non Woven - 100% |
| Width | 52 in (132.08 cm) |
| Vertical Repeat | 57.78 in (146.76 cm) |
| Horizontal Repeat | 52 in (132.08 cm) |
| Sustainability | Low VOC |
| Pattern | Abstract, Geometric |
|---|---|
| Cleaning Code | Wallcovering |
Certification Letters
Similar Items