This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Jamboree - Tropical
- Baker Lifestyle
- Carnival
SKU
PF50438.1.0
In stock
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Horizontal Repeat | 16 in (40.64 cm) |
| Brand | Baker Lifestyle |
| Collection | Carnival |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 12 - 13 Weeks |
| Composition | Linen - 45%, Cotton - 35%, Polyester - 20% |
| Furniture Grade | 36 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 2 | Wyzenbeek Cotton Duck - 18,000 Double Rubs |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
| CA Prop65 | California Residents click here for information |
Certification Letters
Similar Items