This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Spun Metal - Mica
- Kravet Couture
- Modern Luxe
SKU
SPUN METAL.21.0 - Discontinued
In stock
| Width | 53 in (134.62 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 19 in (48.26 cm) |
| Horizontal Repeat | 26 in (66.04 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Modern Luxe |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Thailand |
| Notes | Knit Backing Required For Lt Uph Use |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 11 - 12 Weeks |
| Composition | Linen - 88%, Silk - 12% |
| Furniture Grade | 74 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 15,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items