This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Basics - Venedius-15
- Kravet Basics
SKU
VENEDIUS.15.0
In stock
| Width | 57 in (144.78 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17.5 in (44.45 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.25 in (33.66 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In China |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Weeks |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 20 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 50,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Medallion / Suzani / Persian |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items

