This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Stonethwaite Weave - Sand
- Lee Jofa
SKU
2005139.16.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 3
| Width | 50 in (127 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18 in (45.72 cm) |
| Horizontal Repeat | 24 in (60.96 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| Composition | Rayon - 52%, Cotton - 41%, Linen - 7% |
| Furniture Grade | 48 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 9,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Damask |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items