This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Ava Nivelles Oyster - Blue
- Lee Jofa
- Paolo Moschino
- Mediterraneo
SKU
2020174.51.0
In stock
| Width | 52 in (132.08 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 38 in (96.52 cm) |
| Horizontal Repeat | 19.5 in (49.53 cm) |
| Halfdrop | 19.68 in (49.99 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Designer | Paolo Moschino |
| Collection | Mediterraneo |
| Type | Linen, Print |
| Country of Manufacture | Made In United Kingdom |
| Finish | Sanforized |
| Notes | Hand Screened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 2 - 3 Wks if Stock at Mill |
| Composition | Linen - 100% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 25,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
Certification Letters
Similar Items