This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Barwick Velvet - Antique
- Lee Jofa
- Barwick Velvets
SKU
2023112.630.0
In stock
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 40 in (101.6 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Barwick Velvets |
| Type | Print, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Finish | Acrylic Backed, Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Cotton - 52%, Viscose - 48% |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 200,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items

