This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Beckett Velvet - Garnet
- Lee Jofa
- Barwick Velvets
SKU
2023115.9.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 22.5 in (57.15 cm) |
| Horizontal Repeat | 27 in (68.58 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Barwick Velvets |
| Type | Print, Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Notes | Coordinating Wallcovering P2023112 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Combed Cotton - 50%, Viscose - 50% |
| Furniture Grade | 76 |
| Pattern | Animal Skins |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items