This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Floral Bouquet - Aqua/Dune
- Lee Jofa
- Lee Jofa 200
SKU
2023120.635.0
In stock
Floral Bouquet is an adaptation of a mid-to-late 19th century English hand block print recovered from the archive of a French museum. Rescaled and reinterpreted for screen print in the 1960s, this well-known floral design was a favorite of famed interior designers, Sister Parish and Mario Buatta. In the latest introduction, Floral Bouquet is printed on a fine cotton cloth with a chintz finish, and recolored with a softer sensibility ideal for today's homes. Overflowing with full blossoms, lush foliage and curving tendrils, the screen-print version captures the spirit of the original block print with nuanced character and subtle color overlays.
| Width | 52.5 in (133.35 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 33.6 in (85.34 cm) |
| Horizontal Repeat | 52.5 in (133.35 cm) |
| Halfdrop | 16.8 in (42.67 cm) |
| Brand | Lee Jofa |
| Collection | Lee Jofa 200 |
| Type | |
| Country of Manufacture | Made In Thailand |
| Finish | Glazed |
| Notes | Addt Colorways: 889300 |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Cotton - 100% |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 20,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Botanical & Floral |
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items
