This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Define - Mist
- Kravet Design
- Barclay Butera
SKU
30372.1635.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 5 in (12.7 cm) |
| Horizontal Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Barclay Butera |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Calendered |
| Railroaded | No |
| Composition | Rayon - 56%, Polyester - 42%, Metallic - 2% |
| Furniture Grade | 23 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items
