This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Meachem - Mocha
- Kravet Basics
- Thom Filicia
SKU
32797.6.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Horizontal Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Designer | Thom Filicia |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Acrylic Backed, Softened |
| Railroaded | No |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 22 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 100,000 Double Rubs |
|---|---|
| Abrasion Test 2 | Wyzenbeek Cotton Duck - 70,000 Double Rubs |
| Pattern | Geometric |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items
