This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Drama Queen - Blue Lime
- Kravet Couture
- Modern Colors III
SKU
32988.523.0 - Discontinued
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 26 in (66.04 cm) |
| Horizontal Repeat | 27.5 in (69.85 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Modern Colors III |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Viscose - 72%, Cotton - 15%, Polyester - 13% |
| Furniture Grade | 67 |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 15,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Medallion / Suzani / Persian |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items