This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Fun In The Sun - Blue Sky
- Kravet Couture
- Modern Colors III
SKU
33068.1516.0 - Limited Stock
In stock
| Width | 53.5 in (135.89 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 29.5 in (74.93 cm) |
| Horizontal Repeat | 53.5 in (135.89 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Modern Colors III |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Notes | Knit Backing Recommended For Decorative Light Upholstery Use. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Front: Viscose - 100%; Back: Linen - 58%, Cotton - 42% |
| Pattern | Botanical & Floral |
|---|---|
| End Use | Multipurpose |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| UFAC | N |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items