This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Couture - 33613-11
- Kravet Couture
SKU
33613.11.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 49.5 in (125.73 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2 in (5.08 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.5 in (6.35 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Embroidery |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | Embroidered |
| Notes | Solid Base Cloth Available As Pattern 33827 |
| Railroaded | No |
| Composition | Cotton - 58%, Polyester - 42% |
| Furniture Grade | 37 |
| Pattern | Geometric |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items