This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Layered Luxury - Azure
- Kravet Couture
SKU
33684.516.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 55 in (139.7 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 17 in (43.18 cm) |
| Horizontal Repeat | 7 in (17.78 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Type | Velvet, Weave |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Railroaded | No |
| Composition | Rayon - 86%, Polyester - 14% |
| Furniture Grade | 54 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Lattice/Scrollwork |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items