This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kicha Grid - Horizon
- Kravet Design
- Museum Of New Mexico
SKU
33810.15.0 - Discontinued
In stock
Minimum Order Quantity: 5
| Width | 53.5 in (135.89 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 4 in (10.16 cm) |
| Horizontal Repeat | 2.5 in (6.35 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Museum Of New Mexico |
| Type | Weave |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| Composition | Viscose - 38%, Cotton - 36%, Linen - 23%, Polyester - 3% |
| Furniture Grade | 29 |
| Pattern | Solid, Texture |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items