This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Ocelot Dot - Bluestone
- Kravet Design
- kate spade new york
- Curiosities
SKU
34047.11.0
In stock
| Width | 51.5 in (130.81 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12 in (30.48 cm) |
| Horizontal Repeat | 25 in (63.5 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | kate spade new york |
| Collection | Curiosities |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Railroaded | Yes |
| Railroaded | Yes |
| General Delivery If Not In Stock | 10 - 11 Weeks |
| Composition | Rayon - 47%, Cotton - 40%, Polyester - 10%, Nylon - 3% |
| Furniture Grade | 44 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Animal Skins |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Does not comply with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Certification Letters
Similar Items