This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Becca - Forest
- Kravet Design
- Barry Lantz
- Canvas To Cloth
SKU
35976.3.0
In stock
| Width | 51.56 in (130.96 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 18.5 in (46.99 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.38 in (33.99 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Designer | Barry Lantz |
| Collection | Canvas To Cloth |
| Type | Chenille, Weave |
| Country of Manufacture | Made In Turkiye |
| Finish | Washed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 15 - 16 Weeks |
| Composition | Viscose - 63%, Polyester - 20%, Cotton - 17% |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 15,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Modern, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
| (AB2998) FLAME RETARDANT CHEMICALS | This article does not contain flame retardant chemicals at levels above 1,000 parts per million |
Similar Items