This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Shabby Damask - Sky
- Kravet Couture
- Atelier Weaves
SKU
36870.5.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 22 in (55.88 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.75 in (34.93 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Atelier Weaves |
| Country of Manufacture | Made In Italy |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 14 - 15 Weeks |
| Composition | Linen - 52%, Viscose - 32%, Cotton - 16% |
| Furniture Grade | 33 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 25,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Damask |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
