This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Geo Graphica - Camel
- Kravet Couture
- Atelier Weaves
SKU
36904.16.0
In stock
| Width | 51 in (129.54 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 13.75 in (34.93 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.25 in (33.66 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Atelier Weaves |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 26 - 27 Weeks |
| Composition | Cotton - 65%, Linen - 16%, Polyacrylic - 16%, Polyamide - 2%, Polyester - 1% |
| Furniture Grade | 78 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items