This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Seaport Stripe - Marine
- Kravet Couture
- Riviera Collection
SKU
36917.5.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.88 in (17.48 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.77 in (17.2 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Riviera Collection |
| Type | Indoor / Outdoor |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Softened |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 26 - 27 Weeks |
| Composition | Polyolefin - 100% |
| Furniture Grade | 34 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Sustainability | Flurocarbon Free, PFAS Free Finish, Dimethylformamide (DMF) Free, Oeko-Tex Standard 100 Certified Yarns, Recyclable |
| Abrasion Test 1 | Martindale - 30,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Stripes |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Ws B-Solvent And/Or Water Based Cleaners/Bleach Solution |
| Performance | High Durability, Indoor/Outdoor |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items