This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Cross Waves - Ink
- Kravet Couture
- Riviera Collection
SKU
36928.50.0
In stock
| Width | 52.5 in (133.35 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 6.5 in (16.51 cm) |
| Horizontal Repeat | 6.6 in (16.76 cm) |
| Brand | Kravet Couture |
| Collection | Riviera Collection |
| Type | Indoor / Outdoor |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | Softened |
| Notes | 1200 Light Fastness Hrs. |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 16 - 17 Weeks |
| Composition | Post Consumer Recycled Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 42 |
| Sustainability | Recycled Yarns, Poly-Fluorinated Chemical (PFC) Free, FR Free (Complies With SB1019) |
| Pattern | Geometric |
|---|---|
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | Ws B-Solvent And/Or Water Based Cleaners/Bleach Solution |
| Performance | Indoor/Outdoor |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items