This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 36990-315
- Kravet Design
- Modern Velvets
SKU
36990.315.0
In stock
| Width | 54.33 in (138 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 14.37 in (36.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 13.77 in (34.98 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Modern Velvets |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In Belgium |
| Finish | Latex Backed |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 13 - 14 Weeks |
| Composition | Viscose - 64%, Polyester - 26%, Linen - 8%, Cotton - 2% |
| Furniture Grade | 31 |
| Performance ACT Symbols |
|
| Abrasion Test 1 | Martindale - 35,000 Cycles |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
Certification Letters
Similar Items