This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Myriad - Clementine
- Kravet Contract
- Chesapeake
SKU
37067.411.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 3.5 in (8.89 cm) |
| Horizontal Repeat | 3.219 in (8.18 cm) |
| Brand | Kravet Contract |
| Collection | Chesapeake |
| Type | Crypton |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | C-Zero Crypton Barrier |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 1 week |
| Composition | Polyester - 100% |
| Furniture Grade | 20 |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Sustainability | PFAS Free Finish, Greenguard Gold Certified |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 90,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Geometric, Small Scale |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items



