This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Garden Wall - Sand Dollar
- Kravet Contract
- Chesapeake
SKU
37069.161.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 9.25 in (23.5 cm) |
| Horizontal Repeat | 10 in (25.4 cm) |
| Halfdrop | 5 in (12.7 cm) |
| Brand | Kravet Contract |
| Collection | Chesapeake |
| Type | Chenille, Crypton |
| Country of Manufacture | Made In United States |
| Finish | C-Zero Crypton Barrier |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 5 - 6 Weeks |
| Composition | Polyester - 71%, Post Consumer Recycled Polyester - 29% |
| Performance ACT Symbols |
![]() ![]() ![]() ![]() |
| Sustainability | Flurocarbon Free, PFAS Free Finish, Dimethylformamide (DMF) Free, FR Free (Complies With SB1019), Greenguard Gold Certified, Low VOC |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 63,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Medallion / Suzani / Persian |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items



