This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Kravet Design - 37114-15
- Kravet Design
- Woven Colors
SKU
37114.15.0
In stock
| Width | 54.5 in (138.43 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 2.25 in (5.72 cm) |
| Horizontal Repeat | .75 in (1.91 cm) |
| Brand | Kravet Design |
| Collection | Woven Colors |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Finish | C0 Soil And Stain Repellent Finish |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 7 - 8 Weeks |
| Composition | Polyester - 53%, Cotton - 47% |
| Furniture Grade | 21 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Wire Mesh - 44,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Diamond, Texture |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | W-Water Based Cleaners |
| Performance | High Durability |
| UFAC | N |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
