This image is for illustrative purposes only. The colors shown are accurate within the constraints of lighting, photography and the color accuracy of your screen.
Wave Motion - Sandal
- Kravet Basics
- Modern Gallery
SKU
37300.616.0
In stock
| Width | 54 in (137.16 cm) |
|---|---|
| Vertical Repeat | 12.6 in (32 cm) |
| Horizontal Repeat | 14 in (35.56 cm) |
| Brand | Kravet Basics |
| Collection | Modern Gallery |
| Type | Velvet |
| Country of Manufacture | Made In India |
| Railroaded | No |
| General Delivery If Not In Stock | 23 - 24 Weeks |
| Composition | Viscose - 51%, Polyester - 49% |
| Furniture Grade | 23 |
| Performance ACT Symbols |
![]() |
| Abrasion Test 1 | Wyzenbeek Cotton Duck - 30,000 Double Rubs |
|---|---|
| Pattern | Abstract |
| End Use | Upholstery |
| Cleaning Code | S-Solvent Or Dry Cleaning Product |
| Performance | High Durability |
| UFAC | 1 |
| CPSC Flammability Requirements/CATB-117 | Complies with (i) U.S. CPSC requirements for upholstered furniture flammability; and (ii) California Technical Bulletin #117-2013's requirements for upholstered furniture flammability. |
Similar Items
